Македонија

ДОБРО УТРО, ПОРТО …!!! ДОБАР ДЕН, СРЕЌЕН ДЕН … МАКЕДОНИЈО …!!!

Пред осум години, по моето враќање од Светското фудбалско првенство Brazil 2014, на улица „Македонија“ среде Скопје имав гостување во живо во централните вести на Канал 5 телевизија.   Во…

Прочитај Повеќе

ЧАИРСКА ПРИКАЗНА ВО ПАЛЕРМО …!!!

Во минатиот век кога пишував за Слога (Југомагнат) низ Чаир вртеше следнава приказна на навивачот на Слога, популарниот Зеко:   – Вардар тепа Звезда, Слога тепа Вардар, значи Слога боља…

Прочитај Повеќе

ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ – 100 ГОДИНИ ФК БАЛКАН

По иницијатива на Благоја Георгиевски-Љољо, некогашен (долгогодишен) алфа и омега на ФК Балкан, директор на клубот во времето на Стококомерц, се снима документарен филм за клубот. Поводот е 100 години…

Прочитај Повеќе

ЛОБЕЛО VERSUS ДУРГУТОВ – СТАДИОН ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ – МИНАТИОТ ВЕК … !!!

Пред неколку дена ми се јави Благоја Спасовски – Лобело, некогашен прволигашки фудбалски судија. Инаку, мој добар дамнешен пријател (како што можете да видите и на фотографијава која датира од…

Прочитај Повеќе

Скромниот Мрме, неимар на репрезентативната фудбалска приказна

Селекторот Игор Ангеловски-Мрме ја доведе фудбалската репрезентација на Македонија пред пласман на Европско првенство во фудбал, нешто кое од 1992 година останало само сон на сите досегашни селектори. А, нив…

Прочитај Повеќе

Седми мундијалски квалификации за репрезентацијата на Македонија

Нашиот национален фудбалски тим во март 2021 година ќе го започне својот седми циклус квалификации за Светско првенство Катар 2022 година во кој имаме тешка група Нашиот национален тим во…

Прочитај Повеќе

Тежок пат до Катар за македонската репрезентација … !!!

Нашата репрезентација е во група со Германија, Романија, Исланд, Ерменија и Лихтенштајн, на завршницата се пласира само првопласираниот во групата Во седиштето на ФИФА во Цирих се одржа ждрепката за…

Прочитај Повеќе

Голот во Тбилиси е мојот најдраг гол во кариерата …!!!

Несомнено, голот што го постигнав против Грузија во Т`билси кој не однесе на Европското фудбалско првенство е мојот најдраг гол во кариерата, – изјави Горан Пандев Горан Пандев беше клучниот…

Прочитај Повеќе

Македонија се пласира на EURO 2021 …!!!

Во финалето на „Лигата Д“ од рамките на Лигата на нациите, македонската фудбалска репрезентација со голот на Горан Пандев ја победи Грузија во Тбилиси и се пласира меѓу најдобрите 24…

Прочитај Повеќе

Горан Пандев во друштво на Занети, Хандановиќ и Мацола

Македонскиот репрезентативец Горан Пандев го одигра 450-от натпревар во италијанската „Серија А“ што го прави четврти на вечната листа на странци кои играле во „калчото“ Македонскиот репрезентативец Горан Пандев, наедно…

Прочитај Повеќе

Page 1 of 3

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register