ДОБРО УТРО, ПОРТО …!!! ДОБАР ДЕН, СРЕЌЕН ДЕН … МАКЕДОНИЈО …!!!

Пред осум години, по моето враќање од Светското фудбалско првенство Brazil 2014, на улица „Македонија“ среде Скопје имав гостување во живо во централните вести на Канал 5 телевизија.

 

Во таа прилика, објаснував некои нешта во контекст како една фудбалска репрезентација може да се пласира на Светско фудбалско првенство и што тоа би значело за државата и нацијата …

 

Истиот период имав интервју со спортски новинар Зоран Поповски – Зоки Поки за Неделникот „Република“. И во двете прилики бев јасен, гласен и недвосмислен:

 

МАКЕДОНСКАТА ФУДБАЛСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА МОЖЕ И ЌЕ ИГРА НА ЗАВРШНИЦАТА НА ЕВРОПСКИ И НА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО …!!!

 

Пред две години моите аргументи и тези во однос на Европското фудбалско првенство, односно за пласманот на нашата репрезентација на финалниот дел, се обистинија и потврдија. Игравме на EURO 2020/21 во Букурешт и Амстердам.

Денес (29 март, 2022 година) исправени сме пред портите на Светското фудбалско првенство Qatar 2022.

 

Портата на која вечерва ќе чукнеме за да влеземе меѓу 32-те најдобри репрезентации се вика – Порто …!!!

 

Се надевам и очекувам да го славиме пласманот на „мондијалот“ со славеничкото „ДОБРО УТРО ПОРТО“ – ДОБАР ДЕН, СРЕЌЕН ДЕН – МАКЕДОНИЈО …!!!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register