КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА RUSIA 2018 НИЗ БРОЈКИ …

ДОБАР ДЕН, СРЕЌЕН ДЕН …

– 209 национални репрезентации играа во квалификациите за Rusia 2018;
– 871 натпревари беа одиграни;
– 4 нации го направија своето деби во конкуренција: Бутан, Гибралтар, Косово и Јужен Судан;
– Италија е единствениот претходен светски шампион кој не успеа да се пласира на завршницата;
– Првиот квалификационен натпревар се одигра на 12.03.2015 година меѓу Тимор-Лешти, а последниот во Перу 15.11.2017 година Перу-Нов Зеланд;
– 22 натпреварите одигра Австралија на патот до завршницата, кон Русија 2018 година, што е еднакво на рекордот на Хондурас и Тринидад и Тобаго во квалификациите за Ј.Кореја/Јапонија 2002 година;
– 7 репрезентации се светски шампиони кои стигнале до таму преку квалификациите, и тоа се: Бразил, Германија, Франција, Шпанија, Уругвај, Англија и Аргентина;
– 21 пат Бразил ќе игра на завршницата на Светското фудбалско првенство;
– 17 учество на завршницата низ овие квалификации зебележа репрезентацијата на Германија;
– 2457 голови се вкупно постигнати;
– највисока победа извојува Катар против Бутан со 15-0;
– 16 голови во квалификациите постигнаа: Мохамед Ал Салави (Саудиска Арабија), Ахмед Калил (Обединети Арапски Емирати) и Роберт Левандовски (Полска);
– 5 голови на еден натпревар постигнаа Мохамед Ал Салави (Саудиска Арабија) и Карлос Руиз (Гватемала);
– најмлад фудбалер кој постигна гол е Ахмед Ал Сарори (Јемен), 17 години и 95 дена;
– најстар кој постигнал гол е Пабло Ескобар (Боливија), 38 години и 91 ден;
– најмлад фудбалер кој настапил е Антони Ликилики (Тонга) со 15 години и 257 денови

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register