Nicolo Zaniolo – пример каде заскита фудбалската игра …!!!???

Сабота, петти ден од месец февруари 2022-ро Господово лето … Дома, во релаксирана атмосфера, гледам фудбал Рома-Џенова.

 

Заради две причини:

 

1) Жозе Мурињо, најдобар тренер на сите времиња;

2) Горан Пандев, личност-карактер-фудбалер до вчера во Џенова.

 

Во 90+1 минута од натпреварот, Рома дава гол при резултат 0-0. Стрелец на голот Nicolo Zaniolo … Момчето со 22 години на грбот (роден 02.07.1999) го слави голот (го соблекува дресот) и добива жолт картон … !!!

 

Главниот судија покажува не центарот. Рома слави победа со еден гол, но …!!!???

 

VAR системот го повикува главниот судија … Молк на “Olimpico” … !!!

 

Што се случува …!!!??? Абдалот во црно (мислам жолт дрес) по гледање на VAR-от го поништува голот на NICOLO ZANIOLO … !!!

 

Продолжува играта. Судијата (абдалот) добива приговор од Zaniolo, млад, темпераментен, исфрустриран од поништениот гол – му рече нешто на главниот судија. Овој, не брои ни до три, му вади втор жолт картон и автоматски црвен …!!!

 

Младиот голгетер оди надвор од теренот. Мурињо го гушка и го испраќа под туш. Главниот судија, абдалот, е – ГЛАВЕН …!!!

 

Абе, како може ако си му го поништил голот на детето, ако си му дал жолт картон за славење на голот, голот не важи – жолтиот картон останува … !!!! Мислам црвениот на младиот Nicolo Zaniolo …

 

Ебате, глупоста на фудбалската игра …!!!

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register