ФУДБАЛСКИ EX-YU НОКАУТ ЗА ЕВРОПА …!!!

Македонија-Исланд 3-1

Хрватска-Русија 1-0

Португалија-Србија 1-2

 

И, сега, што …!!!???

 

Благоја Милевски го наследи Игор Ангеловски, Ел Гранде Пандев репрезентативно се пензионира, фудбалска Македонија е посилна од парламентарната криза во државата наша …

 

Исланд остана на суво во Скопје, фантастичниот Елмас им скрои капа по мерка, Барди им ги искрши едрата, Столе Димитриевски им фрли котва пред голот …

Фудбалска Македонија продолжува да го живее својот катарски сон. Одиме во бараж за пласман во Qatar 2022, противниците ќе ги дознаеме на 26.12.2021 година, ќе играме против нив во март 2022 година …

 

Традицијата, угледот, корените и мирисот на “мондијалот” во Урувај т.е. Монтевидео од 1930 година го чуваат Србија и Хрватска. Некогашните републики на екс Југославија се пласираа директно на завршницата на “мондијалот” во Катар.

 

Хрватите ја победија Русија(стар муштерија), Србија ја тресна од земја Португалија среде Лисабон …

 

И, што сега …!!!???

 

Купувај нов куфер, почнувај да се пакуваш и со кодот MKD на лет кон Доха … Македонија е тука во мешаницата пред портите на Катар …

 

П.С. ОД 1991 ГОДИНА КОГА СЕ РАСПАДНА ЈУГОСЛАВИЈА НА СВЕТСКИТЕ ФУДБАЛСКИ ПРВЕНСТВА ИГРАЛЕ ХРВАТСКА, СРБИЈА , СЛОВЕНИЈА И БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register